Bicümle.NET sitemizde şuan da
TOPLAM 276 KİŞİ cümle okuyor, yorum yapıyor veya siteyi dışardan izliyor..
Serhat06

Bundan 5-6 sene önce Anadolu programı çekmek üzere arabayla yola çıktık. Bir dağ köyünden başka bir dağ köyüne giderken yol kenarında bir ağıl gördük büyükçe bir ağıl ve ağılın önünde bir teyze elinde asası bekliyor. Koyunlar da yeni kuzulamışlar öyle tatlılar ki dedim ki:
Burada duralım bu teyzeyle bir röportaj yapalım. Dedi ki bir tanesi belki konuşamayabilir çekinebilir. Dedim konuşamıyor olsa bile resim çok güzel arkada kuzular koyunlar annelerini falan emiyorlar.
Durduk dedim önce siz inmeyin önce ben ineyim müsaade isteyim sonra siz gelin çekinmesin. İndim yanına gittim dedim abla merhaba, biz TRT den geliyoruz Anadolu programı falan çeksek olur mu dedim olur dedi.
Şöyle bir üstüne başına çeki düzen verdi kameramanlar indi röportaja başladık. O teyzemiz bize koyunların kuzuların hikayesini anlatıyor. Ne zaman meraya giderler işte onların etlerini yünlerini ne yaparlar bunlardan bahsediyoruz sıradan muhabbet. Bütün bu sohbet böylesine devam ederken bir kuzu benim dikkatimi çekti o yüzlerce kuzunun içinde, hepsi annesini emer hepsi annesinin peşi sıra koşarken, kuzulardan bir tanesinin üzerinde ki postu yamuk yumuktu, karnının altından bir naylon ip sarkıyordu, hepsi annesiyle gezerken bu deli deli zıplıyor yere atıyor kendini oradan oraya zıplıyor falan dayanamadım sordum: Dedim, ya bu kuzu niye böyle tuhaf, hepsi annesiyle beraber gezerken bu niye böyle acayip acayip şeyler yapıyor deyince.
Kadın baktı dedi ki: Ha biz onu uladık dedi.
Ne demek dedim ulamak yani.
Ha siz bilmezsiniz değil mi ben size anlatıyım dedi: Böyle büyük sürülerde diyelim ki 100 tane 150 tane koyun var, bunlar senenin belli bir zamanında aynı zaman aralığında doğurmaya başlarlar art arda yavru verirler, sürü tabi haliyle böyle büyük olunca dedi, bazı anneler doğururken ölürler yavruları sağ kalır, bazen de anne doğurur kuzusu yaşamaz ölür, dolayısıyla böyle büyük sürülerde yavrularını kaybetmiş koyunlar ve analarını yitirmiş kuzular olur. Hiçbir koyunda bir başkasının kuzusuna meme vermez, cimriliğinden değil memelerinde bir kuzuyu doyuracak kadar ona yetecek kadar süt olduğundan öyledir. Kendi kuzusunu da önce kokusundan sonra da sesinden tanır dedi.
Şimdi bak senin o deli deli zıplıyor dediğin kuzu var ya dedi, evet dedim, o doğarken anası öldü bunun dedi şu ilerde de bi koyun var görüyor musun kendi başına duruyor, dedim evet, o da dedi doğurdu kuzusu yaşamadı öldü. Biz dedi onun kuzusunu gömmeden evvel kuzusunun derisini aldık, bu anasını kaybeden kuzunun üstüne giydirdik, alttan da iple bağladık sonra götürdük bu kuzuyu yavrusunu kaybetmiş o ananın o koyunun altına verdik. O hiç melemez dedi, günler geceler boyu melemedi.
Sonra döndü şöyle bir kokladı, yavrusunun kokusunu alınca hemen memelerini ona doğru uzattı emmesine müsaade etti dedi.
Sonra şu cevabı verdi dedi ki: Aslında bu koyun, bu kuzunun kendi yavrusu olmadığını biliyor dedi. Kokusunun hatrına emziriyor, biz biliyoruz dedi. Akşam meradan döndüklerin de mesela bütün koyunlar melerlerken kendi kuzularını çağırmak için bu melemez dedi. Ama bu kuzuyu da götürüp altına verdiğin zaman o postla ona da hayır demez. Ölen yavrusunun kokusu hatrına emziriyor.

Serhat06 14 Şubat 2020, Cuma 13:45:27
R
E
K
L
A
M
L
A
R
Bu cümle 0 yorum almakla beraber, 0 kere favorilere eklenmiş ve tamı tamına 0 puan almış.

Bu cümleye yorum yapmak için üyeiseniz giriş yapmalısınız. üye değilseniz ve olmak istiyorsanız buraya tıklayın !

Geçen Haftanın Cümlesi

Copyright © 2007 - 2015 Cümle.NET Tüm hakları ALTTAN İKİNCİ ÇEKMECEDE saklıdır :D
Öyle bir cümle yazın ki çok gülelim, ibret alalım, öğrenelim, şaşıralım, hatırlayalım, mest olalım, hayatımıza kılavuz bile yapalım.
İletişim linki yada bicumle.iletisim [at] gmail.com mail ile bizlere ulaşabilirsiniz.