Bicümle.NET sitemizde şuan da
TOPLAM 188 KİŞİ cümle okuyor, yorum yapıyor veya siteyi dışardan izliyor..

Arthur SCHNITZLER

Avusturyalı yazar yapıtlarında Viyana sosyetesinin 1900 sıralarındaki kokuşmuşluğunun portresini çizdi. SCHNITZLER iç monolog tekniğiyle psikanalizin ilkelerini edebiyata aktardı.

Bir tıp profesörünün oğlu olarak Viyana 'da doğan SCHNITZLER 1879 'da Viyana Üniversitesi 'nde tıp tahsiline başladı ve 1885 'te doktor çıktı. 24 yaşındaki genç tahsilini bitirdikten sonra Wiener Allgemeines Krankenhaus 'da Psikiyatri Bölümünde çalıştı. 1887 'den sonra ayrıca International Klinische Rundschau (Uluslar arası Klinik Dergisi) dergisi redaktörlüğünü üstlendi. Bir yıl sonrada genel polikliniğin müdürü olan babasının asistanı oldu. SCHNITZLER Sigmund Freud 'un çalışmalarına büyük ilgi duydu; telkin ve hipnoz konularına yoğunlaştı.

Yazarın 1900 'dan sonra yazdığı dram ve öykülerinde konular genellikle hep aynıydı. SCHNITZLER bundan böyle gene düz yazıya döndü. Fraeulein Else 'de (1924) ailesinin toplumsal statüsünü koruyabilmek için kendilerine para vermesi beklenen bir adamın önünde çırılçıplak soyunması istenilen genç genç bir kızın ruhsal çatışmaları göz önüne serilmektedir. 1926 'da yayınlanan Traumnovelle (Düş Öyküsü) özel bir felaketle sonuçlanmayan tek tük yapıtları arasındadır. Burada bir karı koca geçirdikleri bir evlilik bunalımı sayesinde birbirlerine karşı daha anlayışlı olmayı öğrenir. Evlilik dışı doğan çocuğu yüzünden toplum tarafından dışlanmış olan genç bir kadının öyküsü (Therese ,1928) isimli roman  'in son yapıtıdır. Genç kadın buna rağmen kendi yolunu çizmek ister ve ''bakılmak'' için evlenmeyi reddeder. SCHNITZLER 71 yaşında Viyana 'da öldü (21.10.1931).
Son Güncelleme 29 Eylül 2011, Perşembe 09:45:04

Geçen Haftanın Cümlesi

Copyright © 2007 - 2015 Cümle.NET Tüm hakları ALTTAN İKİNCİ ÇEKMECEDE saklıdır :D
Öyle bir cümle yazın ki çok gülelim, ibret alalım, öğrenelim, şaşıralım, hatırlayalım, mest olalım, hayatımıza kılavuz bile yapalım.
İletişim linki yada bicumle.iletisim [at] gmail.com mail ile bizlere ulaşabilirsiniz.